تمام انچه باید در مورد بیت کوین بدانید.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین نوعی  پول است که میتواند انقلاب قرن اخیر باشد.

بیت کوین با نماد  (BTC (bitcoin نوعی ارز است که به صورت الکترونیکی تبادل میشود . هیچ فرد و ارگان و سیستم دولتی و غیر دولتی ان را نمی تواند کنترل کند.البته منظور از اینکه کسی نمیتواند کنترل کند اینست که هیچ دولتی نمیتواند ان را محدود کرده و به نفع منافع خود مسادره کند. تبادل بیت کوین و تمام  ارز های دیگر مثل اتریوم ، دوج کوین ، تتر ، ریپل ، بایننس کوین و … بر بستر بلاک چین و به صورت فرد به فرد صورت میگیرد.

تعداد بیت کوین ها محدود است و از ۲۱ میلیون عدد بیشتر نمیشود. بیت کوین با یک روند برنامه ریزی شده ایی افزایش می یابد تا اینکه به عدد ۲۱ میلیون برسد. اینجاست که دیگر بر تعداد ان در دنیا افزوده نخواهد شد. انچه که در این شرایط رخ میدهد ، کاهش عرضه که نه ، به صفر رسیدن عرضه است در حالی که تقاضا روز به روز افزایش میابد.

شاید شما بیت کوین را با پیام های بیت کوین رایگان شناخته باشید. اما بیت کوین بزرگتر از اینست که به این سادگی در مورد آن صحبت کنیم.در این مقاله قصد داریم هر انچه که در مورد بیت کوین وجود دارد د احتمال دارد ، در ذهن شما سوالی ایجاد کند را برسی کنیم.

بیت کوین


بیت کوین چیست؟


برای شروع کار بهتر است بدانیم که بیت کوین نوعی ارز الکترونیکی است. که میتوانیم برای خرید ، سرمایه گذاری ، تبادل پول در سرتاسر دنیا با کمترین کارمزد و دخالت و … استفاده کنیم.

گفته شد که بیت کوین نوعی پول است. پس بهتر است بررسی بیت کوین و ارز سنتی را داشته باشیم

گذشته پول

از زمانی که انسان ها از غار نشینی و زندگی پراکنده به یک جا نشینی و دامداری و کشاورزی روی آوردند با مشکلات نو ظهوری رو به رو شدند.
انسان های اولیه با شکار روزمره خود را سپری میکردند. با شروع تولید میزان محصولات نیز افزایش پیدا کرد و مشکل ذخیره و نگهداری آن پیش امد همین موضوع منجر به گسترش تبادل کالا به کالا در بین جوامع اولیه شد و گامی بزرگ برای رسیدن به پول و سیستم پرداخت بود.

سیستم کالا به کالا هم مشکلات فراوانی داشت. کالا ها به سختی جا به جا میشدند . میزان ارزش کالا ها در برابر هم رعایت نمشد. مثلا معیار دقیقی برای میزان گندم در برابر یگ گاو وجود نداشت. که باعث شد ابزار واسطه ای برای راحتی تبادلات به اسم پول پدید آید.

در هر کشور یا منطقه پول مخصوص به خود پدید آمد. که بر حسب طبیعت و ویژگی های آن منطقه بود. به عنوان مثال در زمانی نمک معیاری برای ارزش کذاری بر روی کالا ها در بعضی مناطق به حساب می آمد. در جایی دیگر صدف و در مگانی دیگر پنیه معیار شده بودند.

اما هر کدام از اینها زمانی که منیع فراوانی از آن پیدا میشد ، از ارزش می افتاد و کنار گذاشته میشد. کافی بود در یک منطقه معدن نمکی پیدا شود دیگر در آن منظقه نمک از ارزش می افتاد.

با گذشت زمان انواعی از پول ها بوجود امدند و از میان رفتند تا اینکه با طلا و نقره ، سکه ضرب شد.

در آن زمان سکه های فلزی بهترین راهکار بودند چرا که منابع آنها محدود بود و دوام خوبی نیز داشتند.همین شد که سکه ها برای هزاران سال در حکومت ها و پادشاهی ها مختلف وجود داشتند و هر کدام از پادشاهان تصویر خود را بر روی آنها حک کردند و سیستم مالی هر کشور به صورت مستقل به مرور شکل گرفت.

در ادامه کار مشکلی که مردم با آن روبرو شدند این بود که حمل این سکه ها بسیار سخت بود . ولی مشکلی نیست که ذهن خلاق بشر نتواند برای آن راه حلی پیدا کند. در ادامه سیستم مالی پیشرفته تری حاکم شده بود . مردم دریافتند میتوانند با دادن پول سکه ایی به برخی از تجارت خانه های معتبر یا مراکزی که برای این منظور شکل گرفته بودند و دریافت رسید کاغذی این مشکل نیز حل شد و در واقع گام بزرگی برای پیدایش پول کاغذی برداشته شد.

ادامه این رسید ها همین اسکناسی است که امروزه ما استفاده میکنیم.

در ابتدای کار ارزش هر اسکناس توسط یک مقدار مشخص از طلا مشخص میشد اما امروز دیگر از این روش تبعیت نمیشود.

پول های امروزی را فیات می گویند به این معنی که دیگر ارز های امروز دیگه پشتوانه ای ندارند و پشتوانه انها دولتی است که ان را چاپ و منتشر میکند.

پول های در گردش را دولت ها مدیرت میکنند . و ارزش گذاری میکنند از هر لحاظ توان مدیرت ان را دارند. و در نهایت بیت کوین که امروزه ما با ان مواجه شده ایم ادامه این تکامل است.

تکامل سیستم پولی در هر زمانی رخ میدهد و هیچ گاه متوقف نمیشود.

قطار پیشرفت با سرعت تمام در حال حرکت است و پیروز کسی است که خود را به موقع به ایستگاه برساند.

تصور کنید اگر شما در سال ۲۰۱۰ با بیت کوین اشنا میشدید. آن زمان که هر بیت کوین حتی هزار تومان هم ارزش نداشت. اما شما نباید ناراحت شوید چرا که این شروع راه بیت کوین است. و اگر شما امروز با ارز دیجیتال آشنا شوید باز هم پیروز خواهید بود.

بیت کوین


ارز هایی مثل بیت کوین چگونه کنترل میشود؟


پول هایی که ما می‌ شناسیم توسط دولت ها کنترل میشوند. اما بیت کوین هیچ گونه کنترلی را نمی‌پذیرد .

هیچ فرد ، گروه و سازمانی بیت کوین را کنترل نمیکند.آن به شکل کد های برنامه نویسی ساخته شده است و در اینترنت در اختیار همه قرار دارد و هر کس میتواند آن را مشاهده کند.

سه گروه مهم در شبکه بیت کوین وجود دارند که به صورت خود جوش و غیر متمرکز ولی در یک راستا ، آن هم رشد و توسعه و دسترس پذیری بیشتر بیت کوین تلاش میکنند.

این سه گروه شامل:

  1. استخراج کنند گان(دستگاه های استخراج کننده که در واقع استخراجی در کار نیست بلکه این دستگاه ها مثل دستگاه های ATM شبکه بانکی عمل میکنند و در عوض کاری که میکنند بیت کوین به عنوان کارمزد دریافت میکنند.البته تفاوتی هست که برای درک بهتر این مثال اورده شد.)
  2. توسعه دهندگان(برنامه‌نویسانی که مسئولیت بهبود نرم‌افزار بیت کوین را به صورت داوطلبانه بر عهده گرفته‌اند)
  3. نود های شبکه بیت کوین ( دستگاه هایی که به شبکه متصل شده اند.)
هر کدام از این ها وظیفه خاصی را بدون اینکه کسی انها را مدیریت کند بر عهده گرفته و ان را توسعه میدهند.

مثلا استخراج کنندگان یا ماینر ها وظیفه انتقال تراکنش و یا تایید تراکنش ها را بر عهده دارند.و یا توسعه دهندگان ، داوطلبانه نرم افزار بیت کوین را ارتقا میدهند. نود ها وظیقه ذخیره تاریخچه تراکنش ها را در هارد های خود را بر عهده دارند.این همکاری داوطلبانه که ایجاد شده است را هیچ کس نمیتواند ادعا کند که میتواند مدیریت کند. هدف ایجاد بیت کوین نیز این بوده است که کنترل پذیر نباشد تا دست هیچ قدرتی نباشد.

امروزه سازمان هایی برای توسعه بیت کوین ایجاد شده‌اند که بیشتر توسط کمک های مالی علاقه مندان به این حوضه تامین مالی میشوند.ماینر ها نیز برای منافع مالی خود این سیستم را سر پا نگه میدارند.


پشتوانه بیت کوین چیست؟


امروزه دیگر هیچ ارزی پشتوانه ندارد و بانک ها بر حسب نیاز ان را چاپ و منتشر میکنند.بیت کوین هم به این صورت است و پشتوانه ای ندارد اما تفاوت اساسی دارد که باعث میشود خیلی از ارز ها سنتی جلو تر باشد.

bitcoin سیستم بسیار شفاف و از قبل برنامه ریزی شده ای دارد و همه از آن با خبر هستند. برخلاف ارزهای سنتی که بی رویه و غیر شفاف و بدون اطلاع توسط بانک ها و دولت ها چاپ میشود شبکه بیت کوین از قبل با یک برنامه مشخص و منظم بعد از تایید هر بلاک مقداری بیت کوین پاداش میدهد.

بر طبق قرارداد های بیت کوین این پاداش ها هر چهار سال یک بار به نصف کاهش پیدا میکند.در چهار اول فعالیت این شبکه میزان پاداش ۵۰ بیت کوین بوده که در حال حاضر امروزه به ۱۲.۵ بیت کوین رسیده است. این روند ادامه خواهد داشت تا اینکه تعداد نهایی بیت کوین که ۲۱ میلیون است برسد.


سوالی که پیش میاید این است که بعد اتمام ۲۱ میلیون ایا ماینر ها جمع میشوند ؟


جواب این سوال اینست: خیر

هیچ گاه ماینر ها جمع نمشوند و بعد از این وقایع هم چنان کارمزد انتقال را دریافت خواهند کرد.

خرید بیت کوین و ارز دیجیتال

داتوبیت چیست؟ ماینر با انتقال بیت کوین کارمزد میگیرد.


اهداف بیت کوین


ذخیره امن پول بدون اینکه کسی از شما مالیات بگیرد و یا اینکه مورد تحریم کشور دیگری قرار بگیرید . هم چنین انتقال بسیار راحت با کارمزد پایین و دسترس پذیری راحت از مواردی از اهدافی است که میتوانیم برای بیت کوین ذکر کرد.

البته اهداف بیت کوین به موارد گفته شده محدود نمی‌شود و خیلی بزرگتر و بیشتر از این موارد است.بیت کوین کنترل پول را در دست خود خواهد گرفت و بسیار قابلیت رشد دارد.

در ارزهای درجیتال مثل bitcoin شما یک کیف پول خصوصی دارید که دارای کلید خصوصی مخصوص به خودتان هستید و هیچ کس جز شما به ان دسترسی نخواهد داشت که البته این خود از معضلات بزرگی است که با مفقود شدن و یا گم کردن رمز کیف پول سرمایه شما از دسترس شما خارج میشود و راه دیگری برای باز گرداندن ان نیست.

از طرف دیگر مشکلی که در اوایل کار برای ارز های دیجیتال وجود داشت این بود که امکان خرید دوبار با یک ارز بود. مثلا شما یک کالا را دوبار با یک بیت کوین بخرید . در بازار رسمی کشور ها که با اسکناس معامله میشود این مشکل دیده نمشود. سازنده بیت کوین با طراحی شبکه بلاکچین بیت کوین این مشکل را حل کرد. در این شبکه وظیفه نظارت بر معاملات بر عهده خود کاربران است و با تاییده هایی که از ماینر ها گرفته میشود این تراکنش ها نظارت میشود.


بلاکچین بیت کوین چیست و چگونه کار میکند؟


وقتی شما در کیف پول خود تراکنشی را انجام می دهید و کاهش و افزایش موجودی را می بینید ولی این تمام داستان نیست و در پشت این سیستم بلاکچین بیت کوین وجود دارد.

بلاکچین در واقع مثل یک دفتر بزرگ و عمومی است و تمام تراکنش ها از اول با تمام جزئیات در ان ثبت میشود. تمام فعالیت هایی که شما انجام میدهید در بلاک های این شبکه ذخیره می شوند.وقتی درخواست انتقال ارز را در کیف پول میدهید ، کیف پول درخواست رمز نگاری شده ای را به شبکه بلاکچین میفرستد و در بلاک ها جا داده میشود.

به همین دلیل است که bitcoin را ارز رمز پایه یا cryptocurrency می نامند.

اگر شخصی بخواهد هرگونه تغیری در این شبکه ایجاد کند، این تغییر در تمام بلاک ها تاثیر میگذارد و از انجا که تمام تراکنش هایbitcoin به صورت عمومی قابل مشاهده است به راحتی توسط هر شخص دیگری شناسایی می شود.

هر شخصی به راحتی در کیف پول خودش میتواند توسط TXID هر تراکنش صحت تراکنش را بررسی کند.ما میتوانیم مسیر یک بیت کوین را دنبال کنیم تا ببینیم از یک کیف پول به کیف پول دیگر منتقل میشود.

در شبکه بلاکچین بیت کوین تایید بلاک با کانفرم (confirm) هر ده دقیقه یک بار انجام میشود. که گاهی به دلیل تراکم بالای تراکنش ها شما باید مدتی هم در انتظار بمانید.


سازنده بیت کوین کیست؟


اواخر سال ۲۰۰۸ بود ، آن زمان که بحران مالی شدیدی در دنیا وجود داشت و همه دنیا را درگیر خود کرده بود. در همین حین بود که فردی بدون هیاهو در حال کار بر روی ارزی بود که شاید خودش فکرش را نمی کرد تا این حد همه گیر شود.

در همین زمان فردی ناشناس که اسم خود را ساتوشی ناکاماتو گذاشته مقاله های متعددی در زمینه ارز های دیجیتال منتشر کرد. البته جای بحث دارد که آیا ساتوشی ناکاماتو یک فرد است یا گروه ؟
آیا مستقل این کار را انجام داده است یا اینکه توسط جریان ، گروه و یا حتی در مورد ذولت خاصی حمایت و راهبری شده ؟
چه دلیلی داشته که خود را ناشناس بگذارد و سالها از او خبری نباشد.

این ها و خیلی سوالات دیگر در ذهن علاقه مندان به این حوزه وجود دارد که امیدی برای یافتن پاسخ برای انها وجود ندارد.

شبکه بیت کوین در اغاز سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد . در شروع کار ساتوشی ناکاماتو در توسعه بیت کوین شرکت داشت و خیلی از علاقه مندان به این حوزه نیز به او پیوسته بودند. او بود تا اینکه در اواخر سال ۲۰۱۰ ناپدید شد و رفت.

بعد از گذشت ده سال هنوز سوالات زیادی در مورد هویت خالق بیت کوین وجود دارد. هیچ کس هم نمی داند ازکجا میتوان پاسخ این سوالات را یافت.البته تعداد زیادی مدعی برای ساتوشی ناکاماتو پیدا شده در حالی که هیچ کدام مدرک قابل استنادی ارائه نکرده است.


مخفی ماندن ساتوشی ناکاماتو چه دلیلی دارد؟


ساتوشی ناکاماتو اگر یک فرد یا حتی یک گروه مستقل یا وابسته به سیستم دولتی هم که باشد قطعا دلایل محکمی برای مخفی کردن خود داشته است.
یکی از دلایل این میتواند باشد که: بیت کوین خصوصیاتی دارد که در ادامه بیان خواهد شد، میتواند انقلاب اقتصادی ایجاد کند و رقیب اصلی برای بانک ها و موسسات مالی که میلیارد ها دلار را در دنیا با کارمزد های کلان جا به جا میکنند و همین مهمنرین دلیل برای به خطر افتادن جان او خواهد بود.

هم چنین چون بیت کوین اولین بوده و تجربه ثابت کرده  بشر در برابر موارد ناشناخته و نو ظهور پتانسیل بالایی برای مخالفت دارد احتمال اینکه دستگیر شود و یا جان ان به خطر بیفتد زیاد بوده است.

بله اولین دلیل او این میتواند باشد: حفاظت از جان خود.

دلیل دیگر ؛ قبل از اینکه ناکاماتو مخفی شود ایمیلی را منتشر کرد و در ان توضیحاتی داده بود که میتواند دلیل قانع کننده ای برای خود باشد؛

بیت کوین تحت کنترل هیچ کس نیست و غیر متمرکز است این زمانی تحقق میابد که هویت من مخفی بماند.

در صورتی که هویت خالق bitcoin آشکار بود هر سخن از او میتوانست تاثیر زیادی در روند توسعه بیت کوین گذارد و احتمال اینکه از حالت غیر متمرکز خارج شود بود.

داتوبیت مرکز خرید و فروش بدون واسطه ارزها

در داتوبیت بدون واسطه با قیمت جهانی هر نوع ارزی را بخرید.


نحوه تعیین قیمت bitcoin  چگونه است؟


همانگونه که در بالا ذکر شد قیمت‌ بیت‌ کوین را هیچ گروه یا فرد خاصی تعیین نمی کنند. و تمام روند تعیین قیمت بیت کوین توسط عرضه و تقاضا بازار تعیین می شود. دقیقا مثل طلا که در بازارهای جهانی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین قیمت می شود. بیت کوین نیز در صرافی ها و کارگزاری ها و مکان هایی که خرید و فروش می شود، در مجموع به طور میانگین محاسبه شده و قیمت کلی بیت کوین را در آن لحظه تعیین می کند.

در صورتی که عرضه در بازار بیشتر باشد قیمت نزولی خواهد شد و در صورتی که تقاضا بیشتر شود قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت ، در صورتی که میزان عرضه و تقاضا با هم برابر باشند این نمودار در حالت خنثی حرکت کرده و نوسانات قیمت زیادی را نخواهیم دید.

علاوه بر بحث عرضه و تقاضا بیت‌کوین یک ارزش بنیادی و ذاتی نیز دارد .

و همچنین همیشه ماینرها مقداری bitcoin برای تایید تراکنش را به عنوان کارمزد دریافت می کنند که همین کارمزد نیز در تعیین قیمت گذاری تاثیر گذار است

در کل تعیین قیمت در بیت کوین توسط ارزهای که رخ می‌دهد که این عرضه می تواند توسط استخراج کنندگان و و سرمایه گذاران مختلف باشد و همچنین تقاضای بازار تعیین می شود .

البته همیشه یک بازار سیاه و پشت پرده در تمام معاملات وجود دارد که احتمالا در بیت کوین هم وجود داشته باشد و آن این است که افرادی هدف دار برای تعیین قیمت در قیمتی که مورد نظر خودشان هست با هم همکاری می‌کند و این قیمت را تغییر می دهند.

نکته قابل توجه در مورد بیت کوین است که اقتصاد بیت کوین نو ظهور است ، ماهیت آن نیز جدید است و بازارهای غیر نقدی در آن دخالت دارند . بیت‌کوین می‌تواند در یک دوره زمانی به طور پیش بینی نشده کاهش یا افزایش یابد در نتیجه گاهی این پیشنهاد می شود پولی را که توان باختن آن را ندارید با تمام وجود در این سیستم سرمایه گذاری نکنید مخصوصاً اگر در مورد بازار معاملات اطلاع کافی نداریم

این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران آینده بسیار خوبی را برای این بازار و این ارز پیش بینی می کند و این شما هستید که در نهایت باید تصمیم بگیرید که در این بازار سرمایه گذاری بکنید یا نه .


ویژگی های بیت کوین چیست؟


وقتی گفته می‌شود بیت‌کوین انقلابی را می تواند ایجاد کند به این دلیل است که از مهمترین ویژگیهای بیت‌کوین امکان خرید و فروش و انتقال راحت سریع و با کمترین کارمزد بدون این که هیچ نهاد و گروه و دولت و سیستمی بتوانند نظارت کنند و مالیات بگیرند است همین ویژگی باعث شده که در بسیاری از سایت ها یا مجلات یا مقالات به عباراتی همچون بیت کوین ارزی برای خلافکاران را ببینید.

در حالی که این مطلب همیشه درست نیست در هر صنعت علم و تکنولوژی هم می توان از آن استفاده درست کرد و هم می‌توان از آن استفاده نادرست برد با توجه به ویژگی های منحصر به فرد بیت کوین اینکه بگوییم این ارز برای امور خلاف و کلاهبرداری و همچین مواردی استفاده می شود، واقعاً کم لطفی به این تکنولوژی است و یا نشان از عدم آگاهی از توانایی این ارز برای ایجاد انقلابی بزرگ نمایان می‌کند در ادامه قصد داریم و ویژگی های بیت کوین را برای شما بیان کنیم.


بیت کوین غیرمتمرکز است ؟

تفاوت سیستم متمرکز و غیرمتمرکز پولی چیست؟ سیستم متمرکز چیست و چه تاثیری روی سیستم پولی و مالی می گذارد؟ اینها سوالاتی هستند که بهتر است در اول آنها را بدانیم تا بتوانیم مفهوم غیرمتمرکز بودن را بهتر درک کنیم. سیستم مالی متمرکز را می توان به عنوان مثال همان بانک در نظر گرفت هر بانکی برای خود در مکان های مختلف شعب مختلفی دارد.

سوال مهم این است که آیا این سیستم بانکی خوب است یا بد؟

در سیستم مالی متمرکز احتمال اینکه شما به بانکی مراجعه بکنید و به دلیل از کار افتادن سیستم پرداخت آنها کار شما عقب بیفتد و اصلا انجام نشود وجود دارد . و همچنین دولت ها بر روی فعالیت مالی شما کنترل دارند و مالیات های هنگفتی می توانند بر فعالیت شما ببندند این سیستم بانک‌ها می‌توانند بدون اطلاع شما حساب بانکی شما را بررسی کنند. همچنین در خطر حملات سایبری به بانک ها و دزدیده شدن حساب های بانکی نیز هستیم در همین راستا احتمال تحریم بانک مورد نظر شما نیز وجود دارد که هم اکنون در ایران تمام فعالیت سیستم مالی و اقتصادی کشور با دنیا تقریباً قطع شده و بانک ها توانایی انتقال پول به خارج از کشور را ندارد  در نتیجه هر گونه صادرات و واردات نیز با اختلال بزرگی مواجه شده است.

همین عوامل باعث می‌شوند که بیت‌کوین بتواند در یک سیستمی به غیر از این سیستم یک مزیت بزرگ به حساب بیاید اینکه غیره متمرکز است یعنی هیچ ارگان و گروهی نبوده و سازمان و دولت و بانک او فرد خاصی نمی‌تواند آن را کنترل کند چرا چون خاصیت برنامه نویسی آن اینگونه است


ویژگی غیرمتمرکز بودن بیت کوین به چه معنا است؟

غیرمتمرکز بودن بیت کوین به این معنی است که در یک شبکه تمام قدرت در بین افراد آن شبکه توزیع شده است و در دست یک فرد نیست. این قدرت در واقع همان قدرت خلق و توزیع پول است که از دست بانک خارج شده است و در بین مردم تقسیم شده و همین باعث ایجاد اعتمادی بزرگ بین کاربران این ارز شده است چرا که تمام نظارت هر آنچه اتفاق می‌افتد در دسترس همگان است و هر کسی می تواند نظارت دقیق و کنترل شده را روی انتقال ها و پرداخت های بیت کوین داشته باشد همین باعث می‌شود که شما به این سیستم بتوانید اعتماد کنید ، سیستمی که به شدت شفافیت در آن موج می زند .


تعداد بیت کوین محدود است

از صفر  تا صد برنامه تولید بیت کوین از همان ابتدا در برنامه نویسی آن گنجانده شده است. وقتی ساتوشی ناکاماتو اقدام به برنامه نویسی بیت کوین کرد تعداد آن را ۲۱ میلیون عدد قرار داد . این بیت کوین ها در حین ماین کردن به مرور به دست می آیند .
شاید تصور ما از استخراج بیت کوین معادل استخراج طلا از معادن باشد. اما بیت کوین در جایی ذخیره نشده است که ما بتوانیم آن را استخراج کنیم در واقع بیت‌کوین در ازای تایید تراکنش ها و بعد از اینکه یک بلوک از بیت کوین در شبکه تایید شد مقداری بیت کوین به عنوان پاداش و یا در واقع کارمزد برای افرادی که این کار را انجام دادند تعلق می‌گیرد.

همین میزان پاداش به مرور و در گذر زمان و هر چند سال یک بار نصف می شود تا اینکه مقدار نهایی بیت کوین در عالم وجود به  عدد ۲۱ میلیون برسد بعد از آن دیگر نه بر تعداد بیت کوین اضافه و نه در تعداد آن کاهشی رخ می دهد و همین جاست که تفاوت بزرگ بیتکوین با بانک‌ها ایجاد می‌شود. در بانک‌ها و موسسات هر زمان که نیازی احساس شود اقدام به چاپ پول و کاهش ارزش پول ملی می شود.
دلیل آن که رفته رفته ارزش بیت‌کوین افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع محدود بودن آن است.

شما ده سال دیگر را تصور کنید که در دنیا همه افراد بیت کوین را شناختند و هرکس تمایل به داشتن مقداری بیتکوین دارد و یا اینکه داشتن بیت کوین یک ارزش تلقی شود در این صورت است که قیمت بیتکوین سر به فلک خواهد گذاشت در این صورت پیروز واقعی کسانی هستند که امروز بیت کوین را شناختند و آن را ارزان کسب کرده‌اند.


تراکنش های بیت‌کوین نیمه ناشناس است


در سیستم‌های پرداخت معمولی نیاز به احراز هویت ایا افتتاح حساب وجود دارد . بانک‌ها و موسسات اقتصادی برای این که جلوی فعالیت های مجرمانه گرفته شود، مشتری های آن باید حتما اطلاعات هویتی خود مثل کد ملی و آدرس و شماره تلفن خود را به آن بانک ارائه دهد تا بتوانند فعالیت مالی خود را شروع کند در حالی که در بیت کوین این رویه کاملا متفاوت و بسیار سهل است به این صورت که هر کسی بدون اینکه نیاز به ارائه اطلاعات هویتی خود باشد به راحتی و در عرض چند ثانیه می تواند یک کیف پول بیت کوین برای خود بسازد.

ولی این به این معنی نیست که تراکنش های بیت کوین کاملا ناشناس است است و تمام فعالیت های شما مخفی خواهند ماند. با وجود اینکه شما میتوانید تعداد نامحدودی آدرس کیف پول برای خود داشته باشید و به هر کدام هر مقدار که خواستید بیت کوین ارسال کنید ،

بهتر است بدانید که این تراکنش‌ها کاملا ناشناس نیستند و در واقع نیمه ناشناس هستند.

ما در در مطالب قبلی بیان کردیم که تراکنش های بیتکوین شفاف است و هر کسی می تواند این تراکنش‌ها را پیگیری کند و تمام آنها را در یک سیستم جامع ببیند و بر هیچ کس این تراکنش ها پوشیده نیست این به این معنی نیست که همه می توانند صاحب آن آدرس بیت  کوین را بدانند این به این معنی است که افراد می توانند ببینند که از یک کیف پول به کیف پول دیگر مقداری بیت  کوین انتقال داده شده است و این جابجایی ها را رصد و کنترل و پیگیری کند در حالی که نمی دانند این انتقال ها توسط چه کسی انجام می‌شود در واقع به هویت فرد صاحب کیف پول دسترسی ندارند.
امروزه با توجه به مبحث ایمنی در در معاملات جلوگیری از کلاهبرداری ها و صرافی هایی که فعالیت می‌کند اکثراً برای جابجایی مبالغ بالا شما را ملزم به احراز هویت می کند تا در صورتی که خطای رخ دهد امکان معرفی به مراکز قضایی وجود داشته باشد . همین عامل باعث می شود که بیت  کوین ارز مناسبی برای انجام فعالیت های مجرمانه نباشد.


قابلیت ویژه بیت‌کوین در حمل و نقل و انتقال


در گذشته های خیلی دور کسی که میخواست مبلغی مثلاً ۱۰ هزار سکه را انتقال دهد باید از چند اسب استفاده می کرد امروزه نیز برای جابجایی پول کاغذی مشکلات بسیار زیادی وجود دارد سیستم پولی و مالی تلاش بسیار زیادی برای حل این مشکلات کرده است ولی در بیت  کوین این مشکل به طور کامل بهبود یافته است و دیگر هیچ گاه این مشکل را نخواهید داشت. بدون اینکه خطری هم گریبانگیر شما باشد

تنها خطر بیتکوین این است که شما رمز کیف پول خود را گم کرده و یا فراموش کنید.

اگر شما این کلید خصوصی خود را در جایی مطمئن یادداشت کنید به راحتی می توانید میلیاردها دلار سرمایه را با یک کلیک با کمترین کارمزد انتقال دهید . جالب توجه است که اخیراً سرمایه حدود ۵۰ میلیارد دلار از طریق بیت کوین جابجا شد که تنها کارمزد آن ۵۰ دلار بود این یک شگفتی بزرگ در انتقال پول با مبالغ بالا است.

کیف پول های مختلفی نیز دارد علاوه بر کیف پول های آنلاین که شما در بستر وب آن را نگهداری می کنید ، یکسری کیف پول های کاغذی نیز وجود دارد و همچنین سخت افزارهایی امروزه وجود دارد که شبیه فلش هستند امنیت بیشتری هم نسبت به یک تکه کاغذ یا کیف پول آنلاین می توانند داشته باشند . چرا که همیشه می توانید آن را با خود داشته باشید البته مراقب باشید که آن را گم نکنید .

کیف پول به نرم افزارها یا سخت افزارهای گفته می‌شود که ما برای نگهداری ارزهای دیجیتال مثل بیت  کوین و غیره استفاده می‌کنیم هر نوع ارزی برای خود کیف پول مخصوصی دارد که امکان نگهداری آن ارز را فراهم می کند .


سریع بودن بیت کوین


شبکه انتقال پول در ارز های دیجیتال بسیار سریع و در عرض چند دقیقه و گاهی در عرض چند ثانیه ارزهای مختلف را میتوان جابجا کرد. در آن بعد مسافت جایی ندارد و هر کسی در هر جای دنیا در صورتی که به اینترنت دسترسی داشته باشد میتوان به آن ارز را انتقال دهد درحالی که در سیستم بانکی و صرافی ها انتقال پول به علاوه بر اینکه کارمزد خیلی زیادی دارد می‌تواند روزها شما را معطل خود کند.


قابلیت لغو تراکنش در بیت کوین وجود ندارد


بهتر است با این مثال شروع کنیم مثلاً شما می خواهید پول به یکی از آشنایانتان بفرستید برای این کار به یک  عابر بانک مراجعه می‌کنید. بعد از اینکه مبلغ و شماره کارت را وارد کردید بدون اینکه توجهی به مشخصات فرد گیرنده داشته باشید تایید انتقال نهایی را انجام می دهید و پول به حساب شخص دیگری واریز می شود . در این حین شما می توانید با مراجعه به بانک و گرفتن شماره تماس فرد از وی درخواست کنید که پول را به شما برگرداند و یا در نهایت از طریق مراجع قضایی پول خود را از فرد بازپس گیرید.

اما در مورد بیت‌کوین این اتفاق به هیچ وجه اتفاق نمی‌افتد. اگر پولی که شما فرستادید برای آن فرد نبوده که می خواستید، دیگر این پول قابل برگشت نیست و باید با آن خداحافظی کنید . زمانی که یک تراکنش در بیت کوین ثبت و تایید میشود به تمامی اعضای حاضر در شبکه ارسال می شود و با تایید آنها دیگر به هیچ وجه امکان تغییر در آن نیست

شاید این یک ویژگی بد در تصور شما باشد در قبل بیان کردیم یکی از دلایل اصلی بیت‌کوین غیرمتمرکز بودن آن است و همین ویژگی باعث غیرمتمرکز بودن آن می شود . چرا که دیگر هیچ فردی نمی‌تواند آن را کنترل کند ، تراکنشی را برگرداند یا تایید نکند در این حین حتی شما فردی را که برای آن پول ارسال شده را به هیچ وجه نمی توانید پیدا کنید.

تا امروز bitcoin های زیادی به دلیل وارد کردن اشتباهی آدرس یا اینکه کلید خصوصی کیف پول خود را فراموش کردند و از دست رفتند و دسترسی به آنها دیگر امکان پذیر نیست .  تعداد بیت کوینن هایی که تا امروز از این عنوان یاد می‌شود نزدیک حدود یک میلیون عدد است. در واقع تعداد بیت کوین موجود در دنیا از ۲۱ میلیون عدد تا به امروز به ۲۰ میلیون عدد کاهش پیدا کرده است . این عدد به احتمال زیاد روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد. همین عاملی است بر گرانی بیشتر و بیشتر بیت کوین بیت کوین یک ارز کمیاب خواهد شد اگر با همین روند پیش رود.


جعل بیت کوین غیر ممکن است


همانگونه که گفته شد برنامه نویسی بیت کوین واقعا منحصر به فرد است. تعداد آن ۲۱ میلیون عدد بیشتر نیست ، هیچ کس نمی تواند در این شب که تراکنش ساختگی ایجاد کند و بیت کوینی جعلی را ایجاد کند و یا اینکه بیت کوین افراد دیگر را به هر نحو ممکن بدزد .
غیرقابل جعل بودن بیت کوین به خاطر تکنیک های رمزگذاری است که در آن استفاده شده است.

اگر بیت کوین یک فایل دیجیتالی بود به راحتی می‌شد با کپی کردن آن هر تعداد که می خواستید بیت کوین جعلی بسازیم اما با استفاده از ترفندهای مختلفی که خالق آن به کار برده است مثل کلید خصوصی و کلید عمومی باعث شده است تا چیزی به نام بیت کوین تقلبی وجود نداشته باشد و هیچ کس هم فکر ایجاد آن را در سر نمی پروراند .


خودتان مبلغ کمیسیون را انتخاب کنید


ویژگی های منحصر به فرد بیتکوین این است که در انتقال آن شما می توانید تعیین کنید که آیا میخواهید کارمزد بدهید و یا اینکه نمی‌خواهید هیچ مبلغی برای کارمزد در نظر گرفته شود.  همچنین مبلغی را که خودتان تعیین میکنید به عنوان کارمزد انتقال از شما کسر میشود

هزینه تراکنش ها توسط استخراج کنندگان ، زمانی که یک بلوک جدید ثبت شد دریافت می‌شود در این بین فرستنده باید کارمزد انتقال را پرداخت کند اگر از گیرنده بیت کوین کارمزد کم شود مقدار بیت کوین دریافتی کمتر می‌شود و در محاسبات شبکه اختلال ایجاد می شود در حین انتقال از میزان مبلغی که در حال انتقال است هیچ مبلغی کم و یا افزوده نمی شود.

این کمیسیون ها کاملاً به صورت داوطلبانه پرداخت می‌شود این کمیسیون ها به عنوان انگیزه‌ای برای استخراج کنندگان در نظر گرفته می‌شود . آنها پول بیشتری را نسبت به پاداش هر بلوک دریافت می‌کند و باعث می‌شود که استخراج کنندگان بیشتری به این عرصه وارد شود و همچنین ابن یک اطمینان برای فرد فرستنده یا گیرنده بیت‌کوین است که مطمئن باشند که در واکنش خود در این بلوک جا گذاری می شود با سرعت خیلی بیشتری انجام می‌شود.

این قابلیت زمانی بسیار ارزش خود را نشان خواهد داد که میزان پاداش بیت کوین به صفر برسد در این زمان تمام درآمد استفاده‌کنندگان از این کمیسیون خواهد بود. بنابراین بازار ارزهای رمزنگاری شده این امکان را به کاربران خود می دهد که بین دو گزینه انجام سریع تر تراکنش در ازای مبلغی کمیسیون و یا منتظر بودن برای انجام تراکنش بدون هیچگونه کمیسیونی را می دهد .


امنیت بسیار بالا


افرادی که بیت‌کوین دارند می توانند تراکنش خود را کنترل کنند. اگر کسی رمز کیف پول شما را ندارد پس نگران نباشید چون به هیچ وجه امکان دسترسی به حساب شما وجود ندارد . هیچ کسی جز شما نمی‌تواند انتقال انجام دهد همچنین شما می توانید با استفاده از پشتیبان گیری و کدگذاری سرمایه خود را محافظت کنید.  در این سیستم هویت به اطلاعات شخصی شما همیشه محفوظ می ماند و هیچ گاه نیازی به اعلام برای انجام پرداخت نیستید.

ادامه دارد…